جذب سرمایه‌ی استارتاپ ازکتاب در صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین


در یک مراسم رسمی در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۹، قرارداد سرمایه‌گذاری بین صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین و استارتاپ ازکتاب به امضای طرفین رسید.
استارتاپ #ازکتاب یک سامانه‌ی هوشمند مبتنی بر متادیتا یا فراداده‌های کتاب است که با پردازش اطلاعات کتاب‌های موجود در بانک اطلاعات کتابخانه ملی و دیگر منابع موجود، یک رده‌بندی هوشمند از کتاب‌ها ایجاد می‌کند.

مستندات ازکتاب نشان می‌دهد که مشکل صنعت کتاب در کشور، سطح پایین سرانه مطالعه یا کمبود تقاضا نیست؛ بلکه مشکل مربوط به عرضه است. به زبان ساده ازکتاب با ایجاد یک دسته‌بندی هوشمند برای کتاب‌ها و ارائه خدمات به کتاب‌فروشی‌ها، پلتفرم‌های فروش کتاب و دیگر بازیگران این اکوسیستم تلاش می‌کند تا مشکلات این صنعت را برطرف کند.
سال‌هاست که این تفکر بین مردم جا افتاده که صنعت نشر کشور در حال از بین رفتن و ورشکستگی است. اقدامات زیادی از سوی دولت از جمله اعطای وام، سوبسید، برگزاری نمایشگاه و… انجام شده است؛ اما مشکل این صنعت همچنان پابرجاست. هم‌بنیان‌گذاران استارتاپ ازکتاب معتقدند که این مشکل به دلیل نبود اطلاعات دقیق از کتاب‌های مختلف در بازار است و می‌توان آن را برطرف کرد.
ازکتاب اطلاعات کتاب‌های موجود در سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی جمهوری اسلامی ایران را استخراج، ویرایش و پردازش می‌کند و طی یک فرآیند با استفاده از روش‌های هوش مصنوعی، دسته‌بندی کاربردپذیری از کتاب‌ها ایجاد می‌کند. در یک کتاب‌فروشی چیزی حدود ۱۰ رده‌بندی و در یک پلتفرم فروش کتاب چیزی حدود ۳۰ رده‌بندی وجود دارد؛ با این حال ازکتاب با انتقال دانش از کتابخانه‌ی ملی دریافته است که بیش از ۱۹۰ هزار دسته‌بندی برای کتاب‌های مختلف وجود دارد و این دسته‌بندی‌ها می‌توانند مخاطبان کتاب را در جهت انتخابی بهتر یاری کنند.
حامد کنی، محمد کنی، تیمور ستارزاده و جلال سمیعی با بیش از بیست سال تجربه در صنعت نشر و توزیع کتاب، استارتاپ ازکتاب را در سال ۱۳۹۷ پایه‌گذاری کردند تا با ارائه یک بستر هوشمند، توانمندسازی بخش‌های مهم این صنعت، از جمله فروش، توزیع، زنجیره‌ی تأمین و حتی فروشگاه‌های فیزیکی کتاب را متحول کنند.
سرمایه‌ی مورد نیاز برای راه‌اندازی این استارتاپ از سرمایه‌ی شخصی بنیان‌گذاران تأمین شده است و اکنون صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین اولین سرمایه‌گذار آن‌هاست. تیمور ستارزاده، یکی از بنیان‌گذاران استارتاپ ازکتاب، درباره‌ی مزایای جذب سرمایه از نوآفرین گفت: «بزرگ‌ترین آورده‌ی نوآفرین به جز سرمایه برای ما، این بود که تمام مستندات و گام‌هایی که برداشته بودیم، در یک فرآیند حرفه‌ای، اعتبارسنجی شد. همچنین صندوق نوآفرین طرز فکر ما را به اکوسیستم استارتاپی نزدیک‌تر کرد و نکاتی را که در ذهنیت ما نیاز به اصلاح داشتند را تغییر داد».
جلال سمیعی، یکی دیگر از بنیان‌گذاران این استارتاپ نیز درباره تجربه نوآفرین گفت: «نوآفرین به جای اینکه در مقابل استارتاپ‌ها قرار بگیرد، به عنوان عضوی از تیم در کنار آن‌ها نشسته و اسناد استارتاپ را بررسی کرده است؛ و درباره‌ی موضوعات مختلف راهنمایی‌های ارزشمندی ارائه می‌دهد».
چیزی که باعث افزایش انگیزه‌ی صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی نوآفرین برای سرمایه‌گذاری روی این استارتاپ شده، تخصص و تجربه‌ی زیاد بنیان‌گذاران این استارتاپ در حوزه نشر و توزیع کتاب بوده است. از طرفی نوآفرین هم معتقد است که این استارتاپ با دسترسی به سرمایه و پول هوشمند این صندوق، آینده‌ی درخشانی خواهد داشت. لازم به ذکر است که فرآیند بررسی طرح کسب‌وکار این استارتاپ توسط نوآفرین تا نهایی شدن توافق سرمایه‌گذاری تنها ۲۷ روز کاری به طول انجامیده است.

ازکتاب در رسانه‌ها

azketabازکتاباستارتاپنوآفرین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!